Full Time PhD Scholars

FINANCE

Harshita
(Finance)


Monika Singla
(Corporate Finance)


Sadaf Anwar
(Corporate Finance)


Shivaani
(Finance)


Vandana Bhama
(Corporate Finance)


Nisha Mary Thomas
(Finance)


Samta Jain
(Finance)


Noor Rizvi
(Finance)


INFORMATION SYSTEMS AND ANALYTICS

Aman Kwatra
(Internet Governance)


Harish Kumar
(Business Intelligence)


Manoj Kumar Singh
(Industrial Policies)


Syed Ziaul Mustafa
(Information Technology under Center of Excellence in Cyber System and Information Assurance)

 Anushruti Vagrani
(Information Technology)


Ajay Kumar
(Big Data Analytics)


MARKETING

Anurag Singh Chauhan
(Marketing)


Deep Shree
(Branding)


Mohita Maggon
(Marketing)


Shruti Gupta
(Marketing)


Shiksha Kushwah
(Branding)


Vahid Alimirzaei
(Green Marketing - Renewable Energy)


ORGANIZATIONAL BEHAVIOUR AND HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

Chitra Khari
(Organizational Behavior)


Darshna Vaghela
(HR Management, Leadership)


Megha Gupta
(HR Management, Leadership)


Smita Gupta
(Human Resource Management)

Swati Agarwal
(Organizational Behavior)


PRODUCTION AND OPERATIONS MANAGEMENT

Dhanya Jothimani
(Financial Analytics)



Dindayal Agrawal
(Supply chain management, healthcare)


Divya Choudhary
(Supply chain management, Reverse supply chain)


Harpreet Kaur
(Supply chain management, Sustainable supply chain)


Mahamaya Mohanty
(Supply Chain Intelligence and Management)


Nilesh Ware
(Supply Chain Management, Operations Research)


Rajeev Pandey
(Product Portfolio Management)


Ravi Kumar
(Operational Research)



Vijayta Fulzele
(Supply Chain Management)



Vivek Soni
(Operations Management
Energy Security Sustainability)


Kuldeep Lamba
(Operations Management)


Devendra Kumar Pathak
(Supply Chain Management)


STRATEGY AND KNOWLEDGE MANAGEMENT

Sumant Kumar Bishwas
(Knowledge Management and Organization Vitality)


Nakul Parameswar
(Strategic Management)


Gaurav Rana
(Strategic Management)


Nisha 
(Strategic Management)


Aarti Singh 
(Strategic Waste Management and Sustainability)

TELECOM MANAGEMENT (UNDER BHARTI SCHOOL)

Abhay Kumar Bhadani
(Mobile Service Adoption and Decision Making)


Monika Sharma
(Telecom Management)



Rachita Gupta
(Telecommunucation and Supply Chain Management)


Rojalin Pradhan
(Technology Management)



ECONOMICS AND POLICY

Aakriti Jain
(University Patenting and knowledge transfer)


Deepali
(Entrepreneurship)



Dhwani Gambhir
(Productivity and Efficiency Analysis)


Mini Kundi
(Productivity Analysis Energy Intensive Sector of India)


Vinita Krishna
(Management of Intellectual Property Rights(IPR))


Mohammad Mujahid
(Economics)


Ahmad Mohd Khalid
(Sustainable Development)